Start

Måste man efterannonsera tilldelning som sker i ett dynamiskt inköpssystem?

Behöver man efterannonsera ett avrop via ett dynamiskt inköpssystem?

Martin

Publicerad 08 juli 2025

Hej Martin,

Ja, även en tilldelning av kontrakt som sker inom ramen av ett dynamiskt inköpssystem ska efterannonseras. Utgångspunkten är att en efterannonsering ska ske senast 30 dagar efter tilldelning av kontrakt. När det kommer till tilldelning av kontrakt som sker inom ramen för ett dynamiskt inköpssystem får dock den upphandlande organisationen välja att samla ihop efterannonserna och skicka dessa kvartalsvis. I det fallet ska de samlade annonserna skickas senast 30 dagar efter utgången av varje kvartal.

Efterannonseringen ska ske i en annonsdatabas som är registrerad enligt lagen om upphandlingsstatistik. Du hittar alla registrerade annonsdatabaser i annonsdatabasregistret som finns publicerad på Konkurrensverkets webbplats.

Läs mer
Läs mer om efterannonsering på vår webbplats.

Källhänvisningar
  • 10 kap. 4 § lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) – efterannonsering om upphandlingsresultatet
  • 10 kap. 5 § § LOU – annonser enligt 10 kap. ska publiceras i en registrerad annonsdatabas.
Vänliga hälsningar,

Victoria

Jurist

08 juli 2025

Kommentera

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt. Här kan du läsa om Upphandlingsmyndighetens policy för innehåll och personuppgifter i Frågeportalen.

Fråga oss!

Öppettider under vecka 23–35: Chatten öppen måndag och fredag kl. 9–11. Telefonen öppen varje tisdag–torsdag kl. 9–11. Vecka 29–31 är Frågeservice stängt. Våra öppettider gäller endast på helgfria dagar.