Start

Nya tröskelvärden för 2026 - här är listan

Publicerad 23 oktober 2025
Det står på Upphandlingsmyndighetens hemsida att tröskelvärdena vanligtvis är giltiga i tvåårsperioder. Eftersom det vid årsskiftet är två år sedan tröskelvärdena ändrades sist undrar jag om ni vet om det kommer att ske någon justering snart?

Sara

Publicerad 23 oktober 2025

Hej Sara,

Ja, det stämmer att tröskelvärdena vanligtvis är giltiga i tvåårsperioder och att det nu är dags igen. Det innebär att det från och med 1 januari 2026 är nya beloppsgränser som gäller för upphandlingar som genomförs enligt lagen om offentlig upphandling (LOU), lagen om upphandling inom försörjningssektorerna (LUF) och lagen om upphandling av koncessioner (LUK). Någon justering av tröskelvärdena enligt lagen om upphandling inom försvars- och säkerhetsområdet (LUFS) har ännu inte publicerats.

Notera även att direktupphandlingsgränsen för varor, tjänster och byggentreprenader enligt LOU, LUF och LUFS inte kommer att förändras då denna summa anges direkt i lagen och gäller till dess att det sker en lagändring.

Nedan kommer en sammanställning av de tröskelvärden och direktupphandlingsgränser som ska tillämpas från och med 1 januari 2026.

LOU
Upphandlande statliga myndigheter *
Tröskelvärde – Varor & tjänster = 1 589 140 kronor
Tröskelvärde – Byggentreprenader = 61 340 804 kronor
Tröskelvärde – Sociala tjänster och andra särskilda tjänster = 8 513 250 kronor
Direktupphandlingsgräns – Varor & tjänster samt byggentreprenader = 700 000 kronor **
Direktupphandlingsgräns – Sociala tjänster och andra särskilda tjänster = 8 513 250 kronor ***
 
Övriga upphandlande myndigheter 
Tröskelvärde – Varor & tjänster = 2 451 816 kronor
Tröskelvärde – Byggentreprenader = 61 340 804 kronor
Tröskelvärde – Sociala tjänster och andra särskilda tjänster = 8 513 250 kronor
Direktupphandlingsgräns – Varor & tjänster samt byggentreprenader = 700 000 kronor **
Direktupphandlingsgräns – Sociala tjänster och andra särskilda tjänster = 8 513 250 kronor***

LUF
Upphandlande enheter
Tröskelvärde – Varor & tjänster = 4 903 632 kronor
Tröskelvärde – Byggentreprenader = 61 340 804 kronor
Tröskelvärde – Sociala tjänster och andra särskilda tjänster = 11 351 000 kronor
Direktupphandlingsgräns – Varor & tjänster samt byggentreprenader = 1 200 000 kronor **
Direktupphandlingsgräns – Sociala tjänster och andra särskilda tjänster = 11 351 000 kronor ***

LUFS 
Upphandlande myndigheter och enheter
Tröskelvärde – Varor & tjänster = 4 789 982 kronor
Tröskelvärde – Byggentreprenader = 59 880 179 kronor
Tröskelvärde – Tjänster enligt bilaga 3 till LUFS = 4 789 982 kronor
Direktupphandlingsgräns – Varor & tjänster, byggentreprenader samt tjänster enligt bilaga 3 till LUFS = 1 200 000 kronor **

LUK
Upphandlande myndigheter och enheter
Tröskelvärde – Tjänstekoncessioner, byggkoncessioner och koncessioner som avser sociala tjänster och andra särskilda tjänster = 61 340 804 kronor
Direktupphandlingsgräns – Tjänstekoncessioner, byggkoncessioner och koncessioner som avser sociala tjänster och andra särskilda tjänster = 3 067 040 kronor ****

* Centrala upphandlande myndigheter
** Direktupphandling kan tillämpas om upphandlingen understiger aktuell beloppsgräns
*** Från och med 1 februari 2022 är direktupphandlingsgränsen för dessa tjänster densamma som tröskelvärdet. Direktupphandling kan tillämpas om upphandlingen understiger aktuell beloppsgräns
**** Direktupphandlingsgränsen i LUK är en procentsats av gällande tröskelvärde, vilket innebär att denna beloppsgräns har justerats. Direktupphandling kan tillämpas om upphandlingen understiger aktuell beloppsgräns


Källhänvisningar
  • Kommissionens delegerade förordning (EU) 2025/2152 om ändring av Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/24/EU vad gäller tröskelvärden för offentliga varu-, tjänste- och byggentreprenadkontrakt samt projekttävlingar (ändringar av tröskelvärden enligt LOU)
  • Kommissionens delegerade förordning (EU) 2025/2150 om ändring av Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/25/EU vad gäller tröskelvärden för varu-, tjänste- och byggentreprenadkontrakt samt projekttävlingar (ändring av tröskelvärden enligt LUF)
  • Kommissionens delegerade förordning (EU) 2025/2151 om ändring av Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/23/EU vad gäller tröskelvärden för koncessioner (ändring av tröskelvärden enligt LUK)
  • Meddelande från kommissionen avseende motvärden till tröskelvärdena i Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/23/EU, 2014/24/EU och 2014/25/EU (konverteringstabell för tröskelvärde angiven i euro).
Vänliga hälsningar,

Victoria

Jurist

24 oktober 2025

Kommentera

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt. Här kan du läsa om Upphandlingsmyndighetens policy för innehåll och personuppgifter i Frågeportalen.