Upphandlingsmyndighetens logotyp som leder till startsidan

Finns det en skyldighet att efterannonsera vid avbrytande av upphandling?

Publicerad 19 september 2017
Hej,

Jag undrar om en upphandlande myndighet har en skyldighet att efterannonsera när man avbrutit en upphandling?

Med vänliga hälsningar,

Anna

Publicerad 19 september 2017

Hej Anna,

Så vitt vi känner till finns det inte någon skyldighet för upphandlande organisationer att efterannonsera då man avbrutit en upphandling. Rättsläget får dock betraktas som oklart.

Enligt artikel 50 i LOU-direktivet ska en upphandlande organisation sända ett meddelande om kontraktstilldelning om resultatet av upphandlingsförfarandet. Enligt ordalydelsen bör skyldigheten därmed bara gälla de fall då ett kontrakt faktiskt har tilldelats. Vidare framgår av bilaga V del D till direktivet vilken information som ska finnas med i meddelanden om tilldelning av kontrakt. I bilaga V del D framgår inte någon skyldighet att ange information i de fall då kontrakt av någon anledning inte har tilldelats.

Däremot är det enligt standardformuläret för annonsering av offentliga upphandlingar, eForms, obligatoriskt att ange uppgifter om "avslutad tilldelning" (BT-142) och "skäl för utebliven tilldelning" (BT-144). Uppgifterna är dock enbart obligatoriska vid "meddelande om tilldelning av kontrakt", varför det fortfarande får anses oklart huruvida det finns en skyldighet att efterannonsera en avbruten upphandling.

Även om rättsläget får betraktas som oklart, finns det emellertid ingenting som hindrar en upphandlande organisation från att frivilligt efterannonsera en avbruten upphandling. I sådant fall bör dock uppgifterna om "avslutad tilldelning" (BT-142) och "skäl för utebliven tilldelning" (BT-144) anges. Efterannonser och innehållet i dessa är också en viktig del av upphandlingsstatistiken.

Notera dock att den upphandlande organisationen ska skicka en skriftlig underrättelse om den beslutar att göra om eller att avbryta upphandlingen. Den upphandlande organisationen ska då underrätta samtliga anbudsgivare som lämnat anbud om att upphandlingen avbryts, där skälen för beslutet alltid ska anges.

Läs mer
Läs mer om att annonsera och om att avbryta en upphandling på vår webbplats.

Källhänvisningar
  • Artikel 50 i Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/24/EU (LOU-direktivet) – de uppgifter om kontraktstilldelning som ska lämnas framgår av del D i bilaga V
  • Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2019/1780 (eForms) – EU:s nya standardformulär för annonsering av offentliga upphandlingar (konsoliderad version)
  • 12 kap. 12 § lagen om offentlig upphandling (LOU) – en upphandlande myndighet ska snarast möjlighet lämna en underrättelse till anbudssökandena och anbudsgivarna när myndigheten beslutar att avbryta en upphandling.
Med vänlig hälsning,

Sofia

Jurist

19 september 2017 (Uppdaterat 21 augusti 2026)

Kommentera

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt. Här kan du läsa om Upphandlingsmyndighetens policy för innehåll och personuppgifter i Frågeportalen.

Fråga oss!

Vill du hellre diskutera din fråga? Ring 08-586 217 01Mån-tors kl. 9-11.

Våra öppettider gäller på helgfria dagar.