Start

GDPR och utlämnande av handlingar eller anbud

Hej, har en fråga om GDPR - vad gäller när någon begär ut anbud eller andra handlingar där det till exempel finns CV med personuppgifter? Eller om det är en enskild firma med personnummer som organisationsnummer som lagt anbud – kan dessa lämnas ut?

MVH
Lina

Lina Haglund

Publicerad 16 maj 2018

Hej Lina,

Enligt offentlighetsprincipen blir anbud och liknande allmänna handlingar om de förvaras hos och anses ha inkommit till den upphandlande myndigheten. Dataskyddsförordningen hindrar inte upphandlande myndigheter att lämna ut allmänna handlingar enligt offentlighetsprincipen (se artikel 86 i dataskyddsförordningen). Notera dock att sekretess gäller för personuppgift, om det kan antas att uppgiften efter ett utlämnande kommer att behandlas i strid med dataskyddsförordningen (se 21 kap. 7 § offentlighets- och sekretesslagen (OSL).

För frågor som rör tillämpning av GDPR och näraliggande frågor hänvisar vi i första hand till Integritetsskyddsmyndigheten-

Läs mer
Läs mer om förhållandet mellan GDPR och Offentlighetsprincipen i inlägget Hur förhåller sig offentlighetsprincipen till EU:s dataskyddsförordning (GDPR) och dataskyddslagen? i vår Frågeportal.

Med vänliga hälsningar,

Erika

Upphandlingsjurist

21 maj 2018

Kommentera

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt. Här kan du läsa om Upphandlingsmyndighetens policy för innehåll och personuppgifter i Frågeportalen.